Loading...

Sposoby ogrzewania hali namiotowej

Start / Blog / Sposoby ogrzewania hali namiotowej

W jaki sposób ogrzewać hale namiotowe

Hale namiotowe są coraz szerzej używane, zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych. Korzystanie z tego typu zadaszenia wymaga przedsięwzięcia pewnych kroków, które zapewnią odpowiednie warunki w środku. Jednym z zadań, jakie należy wciąż pod uwagę, jest zapewnienie odpowiedniego ogrzewania wnętrza.

Nie stanowi to większego problemu w momencie, kiedy są cieplejsze dni czy też jest więcej osób w hali. Jednak, kiedy nadchodzi zimniejsza pora roku ogrzanie tego typu powierzchni, czy to przemysłowej, sportowej, czy rolniczej, może nastręczać problemów.

Warto więc przyjrzeć się sposobom ogrzewania hali namiotowej – zarówno tym bardziej tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Hala imprezowa z ogrzewaniem

Olejowe i gazowe ogrzewanie hali namiotowych

Ogrzewanie na paliwa ciekłe i lotne należy do najpopularniejszych sposobów utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz hali namiotowej. Jest to rozwiązanie stosowane w każdym rodzaju pomieszczeń tego typu, które rozprowadza równomiernie energię cieplną i kompensuje ewentualne różnice. Współczesne maszyny mają sprawne systemy odprowadzające spaliny na zewnątrz, dzięki czemu są bezpieczne dla ludzi i zwierząt przebywających wewnątrz pomieszczenia.

Zaletą tego rozwiązania jest też mobilność nagrzewnic. Owszem, są również urządzenia montowane na stałe, ale na rynku dostępne są również produkty, które łatwo można przewieźć. Jest to szczególnie ważne, jeśli hale namiotowe stawia się na potrzeby tymczasowe.

Wadą w przypadku tego rozwiązania jest na pewno koszt paliwa, jeśli wybierze się ogrzewanie olejowe. Z drugiej strony, wybierając tańsze ogrzewanie gazowe, należy zapewnić przestrzeń na odpowiedniej wielkości zbiornik.

Ogrzewanie na paliwo stałe

Jednym z popularnych rozwiązań, przy czym najczęściej stosowanych jako rozwiązanie stacjonarne, jest wykorzystanie nagrzewnic na paliwa stałe. Zdecydowanie królują tu przede wszystkim kotły węglowe, wykorzystujące nie tylko tradycyjny węgiel, ale również pellet i Eko-groszek, choć nie brakuje też urządzeń wykorzystujących drewno.

Choć w porównaniu z olejowym jest to tańszy sposób na ogrzanie hali namiotowej, to z drugiej strony niska kaloryczność paliwa może w dalszej perspektywie generować koszty. Mimo że producenci stosują najróżniejsze sposoby na odfiltrowanie spalin, to jest to wciąż „najbrudniejsza” energia.

Wnętrze ogrzewanej hali magazynowej

Nagrzewnice elektryczne i promienniki ciepła

Często, szczególnie w halach o dużej powierzchni, wykorzystuje się również nagrzewnice elektryczne. Są one wydajne, zapewniają szybkie ogrzanie całej przestrzeni. Główną jej wadą jednak jest fakt, że energia elektryczna nie należy wcale do najtańszych. Dlatego też korzystając z tego typu maszyn, należy zdać sobie sprawę z kosztów, jakie mogą one rodzić.

Pośród różnych typów nagrzewnic coraz większą popularnością cieszą się promienniki ciepła. Choć też wykorzystują energię elektryczną, to zużywają jej o wiele mniej, będąc przy tym maksymalnie wydajnymi, przekształcają bowiem niemal całą energię elektryczną w cieplną. Ich działanie polega na emitowaniu fal podczerwieni w konkretne miejsce, które ma być ogrzane – tym samym nie jest konieczne ogrzanie całej przestrzeni, tylko części użytkowej.

Warto wspomnieć, że oba rozwiązania są też najbardziej ekologiczne ze wszystkich.

Który na ogrzanie hali namiotowej jest najlepszy?

O tym, jak nagrzewnica będzie najlepsza, decyduje przede wszystkim to, czy cała powierzchnia hali ma być ogrzana, czy zależy nam na mobilności urządzeń, a także jaką sumę chcemy przeznaczyć na tego typu urządzenie. Warto jednak pamiętać, że choć nowsze technologie są o wiele droższe w zakupie, to ich eksploatacja może przynieść wymierne oszczędności.

edgedoll.com