Loading...

Namiot pod imprezę – jaka wielkość?

Start / Blog / Namiot pod imprezę – jaka wielkość?

Jak dobrać wielkości namiotów na imprezę?

Imprezy firmowe i prywatne, coraz częściej odbywają się na świeżym powietrzu. Ma to szereg swoich zalet – można się cieszyć nie tylko uroczym plenerem, ale też i przestrzeń staje się mniejszym kłopotem. Niemniej jednak istotne jest to, by do imprezy dobrać odpowiedniej wielkości namiot.

Namiot imprezowy Gusto

Klienci firm zajmujących się organizacją takich przyjęć, jak i same przedsiębiorstwa, które chcą dysponować własnym tego typu sprzętem, często nie są pewni, jakich rozmiarów zadaszenie jest potrzebne, stąd też decydują się nierzadko na wybór namiotu o nieodpowiednim rozmiarze. Jakie więc kryteria powinno się brać pod uwagę przy jego doborze?

Charakter imprezy

Najważniejszy jest charakter imprezy, jaka jest szykowana. Czy jest to miejski festyn, czy przyjęcie firmowe lub też wesele – na każdym z tych eventów będzie potrzebna zupełnie inna konfiguracja i wielkość namiotów. W przypadku imprez masowych potrzebne będą wszystkim zadaszenia różnych punktów usługowych, w tym gastronomicznych, różnych atrakcji, które wymagają ochrony przed deszczem czy nadmiernym słońcem i im podobnych.

W przypadku usług cateringowych należy pamiętać przede wszystkim o doborze wielkości namiotu do zadaszenia zarówno miejsca, w którym przygotowuje się i sprzedaje posiłki, ale też o przestrzeni przeznaczonej dla klientów takich punktów. Potrzebne więc będzie nie tylko mała, ale też i większa konstrukcja, która będzie w stanie pomieścić co najmniej kilkadziesiąt osób.

Konieczne może być również zorganizowane namiotu na główną atrakcję – jeśli na evencie ma się pojawić scena, należy pamiętać, że powinna ona być zadaszona. Sam dach powinien być większy od sceny, aby występującym na niej zapewnić odpowiednią osłonę.

W przypadku takich imprez, jak targi świąteczne na wolnym powietrzu, kiedy dobór pawilonu jest często pozostawiony wystawcy, należy dobrać odpowiednio jego wielkość do swojej oferty – powinno się zapewnić odpowiednią ilość miejsca, by efektownie zaprezentować to, co jest na sprzedaż. Dobrze też jest pomyśleć o odpowiednim zapleczu, które może się okazać potrzebne, jeśli stoisko będzie się cieszyło większym zainteresowaniem.

Namiot na wesele

Rozplanowanie miejsc i liczba gości

Jest to drugie ważne kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze namiotu. Istotne jest też to, czy wszyscy goście mają się znaleźć pod jednym dachem, czy też na miejscu eventu może się pojawić kilka zadaszeń. Nie mniej ważna jest również konfiguracja siedzisk i stołów – czy to będą podłużne ławy, czy też okrągłe stoliki albo same krzesła, skierowane w stronę ustawionej sceny.

Kiedy znana już konfiguracja miejsc dla uczestników imprezy, należy skupić się na tym, aby każdy z nich miał odpowiednią swobodę. Tym samym przy standardowym okrągłym stoliku zmieszczą się zazwyczaj cztery do ośmiu osób (przy czym należy pamiętać o odpowiedniej przestrzeni między samymi „wysepkami”), przy podłużnym stole zaś każdy powinien mieć zapewnioną przestrzeń co najmniej na szerokość łokci, podobnie jest w przypadku krzeseł ustawionych w jednym kierunku (np. do sceny).

Reasumując – zdecydowanie większe namioty będą potrzebne w przypadku okrągłych namiotów, a także w momencie, kiedy chcemy wszystkich gości pomieścić pod jednym dachem. Stoły prostokątne wymagają nieco mniejszych zadaszeń.

Swoboda i komfort gości przede wszystkim

Oczywiście, dobór zadaszenia nie może być dopasowany idealnie z linią krzeseł czy dodatkowych atrakcji, które znajdą się pod dachem. Należy przyjąć pewien margines, który zapewni skuteczną osłonę przed negatywnymi warunkami pogodowymi. Kierując się powyższymi kryteriami z pewnością uda się dobrać namiot odpowiedniej wielkości do każdej imprezy.

edgedoll.com