Loading...

Serwis, konserwacja, przeglądy hal namiotowych – jak często, przepisy

Start / Blog / Serwis, konserwacja, przeglądy hal namiotowych – jak często, przepisy

Jak należy dbać o hale namiotowe?

Jak każdy obiekt budowlany, tak i hale namiotowe, jako obiekty stałe, wymagają okresowych prac serwisowych i konserwacji. Jest to nie tylko działanie, dzięki któremu utrzymujemy obiekt w lepszej kondycji przez dłuższy czas, ale to też obowiązek prawny posiadacza takiego obiektu.

Jak zatem powinna wyglądać konserwacja hal namiotowych?

Uwarunkowania prawne

Jak stanowi art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane, hale namiotowe jako obiekty budowlane powinny zapewniać między innymi bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz takiego obiektu, a także użytkowania. Ponadto muszą zapewniać odpowiednie warunki z perspektywy BHP oraz być utrzymane we właściwym stanie technicznym. Ust. 2 tego przepisu zaś stwierdza, że powinien być utrzymywany we właściwym stanie technicznym i estetycznym, aby nie tracił swoich właściwości użytkowych i sprawności technicznej. To ogólne zasady, które dotyczą wszystkich obiektów budowlanych.

Ważne są też terminy prowadzenia konserwacji. W art. 62 ust. 1 ustawodawca uściśla dokładnie, jak często powinny być kontrolowane obiekty budowlane. Właściciel więc co najmniej raz w roku powinien sprawdzać stan techniczny elementów budynku, szczególnie tych części, które są narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Co pięć lat z kolei powinno się sprawdzać przydatność do użytkowania danego obiektu.

hala 3

Jak natomiast powinna wyglądać sama konserwacja?

Przede wszystkim hale namiotowe należy utrzymywać w czystości. Różne zabrudzenia na zadaszeniu lub na okładzinach ściennych mogą być przyczyną osłabienia materiału. W przypadku plandek, oprócz czyszczenia, dla utrzymania elastyczności włókien, ważne jest stosowanie specjalnych preparatów, dzięki czemu żywotność okładziny zostanie skutecznie przedłużona. Warto też zainwestować w produkty natłuszczające, dzięki którym zakonserwujemy materiał, a to z kolei czyni go odporniejszym na zabrudzenia. Przy okładzinach z blachy (w tym też płytach warstwowych) należy również sprawdzać powłokę antykorozyjną, a także zabezpieczyć ich powierzchnię przed potencjalnym rdzewieniem.

W czasie kontroli, oprócz stanu okładzin i zadaszenia, należy również ocenić połączenia śrubowe, gdyż w przypadku luzów czy uszkodzeń może zaistnieć poważne zagrożenie dla całej konstrukcji, jak i przebywającego wewnątrz personelu. Ważny jest też stan napięcia stężeń ściennych i dachowych – to one bowiem ostatecznie stabilizują halę. Konieczna jest również kontrola samego szkieletu w poszukiwaniu potencjalnych wypaczeń lub korozji.

Najlepiej skorzystać z zaufanego serwisu

Nasza firma, oprócz sprzedaży i wynajmu hal namiotowych oferuje również profesjonalny serwis. Dlaczego warto korzystać z takiej opcji? Przede wszystkim dlatego, że specjaliści z EMZET Namioty mają odpowiednie uprawnienia, dzięki którym mogą dokonywać wszelkich kontroli. Ponadto, korzystając z usług profesjonalnego i zaufanego serwisu, można również liczyć na kompleksową obsługę – oprócz sprawdzenie stanu technicznego przeprowadzamy wszelkie niezbędne prace konserwacyjne. Dokonamy potencjalnych napraw, a także wszelkich modernizacji, które mogą okazać się konieczne.

Co więcej – w przypadku wybrania z naszego serwisu klienci mogą liczyć na wypełnienie wszelkich urzędowych formalności, w tym uaktualnienie stanu technicznego hali w KOB. Wybierając zaufany serwis, którego pracownicy mają odpowiednie uprawnienia, zyskuje się również pewność, że w przypadku potencjalnej kontroli nie będzie się narażonym na żadne kary, a w przypadku wydarzeń losowych – nie będzie problemu z wypłatą odszkodowania.

edgedoll.com