Loading...

Budowa hali namiotowej, przygotowanie terenu

Start / Blog / Budowa hali namiotowej, przygotowanie terenu

zd1
Przygotowanie gruntu i budowa hali namiotowej

Hale namiotowe stają się coraz częstszym rozwiązaniem, wykorzystywanym przez najróżniejsze przedsiębiorstwa – począwszy od firm spedycyjnych, przez rolnicze po różnej maści zakłady produkcyjne. Ta metoda na poszerzenie przestrzeni w firmie cechuje się nie tylko zdecydowanie niższym kosztem, niż budowa nowego obiektu lub też wynajem powierzchni magazynowej, nierzadko oddalonej od produkcyjnego centrum, ale także gwarantuje szybsze rozstawienie.
Pytania może budzić to, jak długo taką halę się rozstawia, a także czy podłoże pod nią wymaga specjalistycznego przygotowania. Często też pojawiają się wątpliwości w kwestii pozwoleń, które mogą być wymagane, by taką halę ustawić.

Kwestia formalności, jakich należy dopilnować

Choć w świetle prawa hale namiotowe są obiektami o charakterze tymczasowym, to wymagają one dopełnienia pewnych formalności. W większości przypadków może być konieczne jedynie zgłoszenie do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego zamiaru rozstawienia jej na danym gruncie, jednak kiedy chcemy zamontować taki obiekt na dłużej niż 180 dni, będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę. Zauważmy, że obowiązek ten leży po stronie inwestora.
Co musi się znaleźć w takim zgłoszeniu? Przede wszystkim termin rozpoczęcia pracy, rodzaj, zakres i w jaki sposób dana robota budowlana ma być wykonana. Koniecznie też powinniśmy zamieścić tam informację o terminie rozebrania lub przeniesienia hali (szczególnie, jeśli planujemy zamontowanie jej na okres krótszy niż 180 dni). Urząd może również wymagać szkiców czy rysunków.

Właściwa budowa

Jeśli podłoże jest już gotowe, to można przystąpić do właściwego stawiania hali namiotowej. Do przytwierdzenia do gleby stosuje się albo specjalne kołki rozporowe, montowane w asfalcie lub betonie, albo kotwy z prętów stalowych, w przypadku rozstawiania hali na trawie lub żwirze.
Następnie na zakotwiczeniach instalowany jest stelaż całej hali, wraz z profilami wzmacniającymi dach. Do niej zaś montowane jest wybrane poszycie – z plandeki PCV, blachy trapezowej albo płyty warstwowej. W zależności od wielkości stawianego obiektu cała operacja może trwać od kilku-kilkunastu godzin do co najwyżej paru dni. W praktyce często jest tak, że cała hala może być już gotowa do użytku w ciągu trzech dób.

Hala namiotowa – szybkie i praktyczne rozwiązanie

Zastosowanie hal namiotowych jest coraz popularniejsze we wszystkich branżach przemysłowych, jak i usługowych. Firma EMZET jest w stanie zagwarantować szybkie rozstawienie, a w razie potrzeby, również demontaż hal namiotowych, niezależnie od wielkości i rodzaju pokrycia ścian.

edgedoll.com