Loading...

Jak przygotować teren przed budową hali namiotowej?

Start / Blog / Jak przygotować teren przed budową hali namiotowej?

hala1

Czym są hale namiotowe? Bez wątpienia doskonałą alternatywą dla tradycyjnie budowanych obiektów, ale też wyjątkowo trwałymi inwestycjami, których poszycie dachowe wykonane jest z najwyższej jakości materiału PVC o gramaturze od 650 g/m² i wysokiej trudnozapalności. Dla ścian bocznych przewidywane są różnorodne pokrycia, od plandek poczynając na blasze trapezowej, czy też warstwowej płycie izolacyjnej kończąc. Konstrukcja nośna zazwyczaj wykonana z elementów stalowych ocynkowanych ogniowo bądź aluminiowa. Charakterystyczna dla hal namiotowych wszechstronność zastosowania, a więc praktycznie w każdej działalności gospodarczej, a także wystawienniczej, rekreacyjnej i sportowej czyni z tego rodzaju obiektów modelowy przykład połączenia wysokiej funkcjonalności z atrakcyjną ceną oraz zdecydowanie mniejszym zaangażowaniem procesów budowlanych.

Jakim wymogom podlega hala namiotowa?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, tego rodzaju obiekty stawiane tymczasowo (na okres 180 dni) w określonym miejscu, podlegają zgłoszeniu odpowiedniemu organowi administracyjnemu. Po upływie pół roku jesteśmy zobowiązani do uzyskania pozwolenia na budowę lub do demontażu i montażu w innym ustalonym z danym urzędem miejscu. Oczekiwania w zakresie postawienia hali namiotowej i jej wykorzystywania w dłuższym przedziale czasowym obłożone są obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, a więc inwestor musi legitymować się projektem budowy i w dalszej perspektywie pozwoleniem na użytkowanie. Oczywiście wybór danej opcji podyktowany jest różnorodnymi czynnikami, do których zaliczymy m.in. krótsze lub dłuższe procedury dokumentacyjne, korzyści z szybkiego uruchomienia hali i bezproblemowego dostosowania się do nowych warunków rynkowych, czy też uciążliwość, choć dyskusyjna, demontażu i ponownego montażu w nowym, specjalnie przygotowanym miejscu.

hala2

Przygotowanie terenu pod inwestycję

Realizacja postawienia hali namiotowej wiąże się z przygotowaniem terenu pod konstrukcję. Niezależnie od tego czy konstrukcja hali jest aluminiowa, czy stalowa konieczne jest wykonanie fundamentów. Oczywiście wszelkie prace realizowane przez inwestora opierają się na dostarczonej przez producenta hali namiotowej dokumentacji opracowanej na podstawie wcześniej dokonanych pomiarów i specjalistycznych oględzin. Jest to o tyle ważne, ponieważ zależność rodzaju gruntu ma tu również duże znaczenie, które np. w przypadku niezbyt zwięzłej struktury wymusza zastosowanie stopy betonowej dla każdego słupa nośnego, nawet w przypadku hali przenoszonej po pół roku w inne miejsce. Podłoże pod halę namiotową musi być przede wszystkim wypoziomowane i utwardzone

Wykonania wszelkich czynności przygotowawczych terenu pod halę namiotową może podjąć się we własnym zakresie inwestor na podstawie dostarczonej dokumentacji lub scedować te prace na firmę budowlaną. A zatem jest to rozsądne rozwiązanie, w ramach którego mamy pewność bezproblemowego jej posadowienia i użytkowania. Co ważne, umowa kompleksowa może również obejmować zarówno serwis powykonawczy, a także ewentualny demontaż, jak i montaż w innym miejscu, niekoniecznie odległym, oczywiście po wypełnieniu okresu zgodnego z obowiązującymi normami. Inwestorzy mają również pewność indywidualizacji projektowej, a więc zastosowania takich rozwiązań, które odpowiadają oczekiwaniom i są adekwatne dla danej inwestycji.

hala 3

edgedoll.com