Loading...

Czym są hale namiotowe?

Start / Blog / Czym są hale namiotowe?

Hale namiotowe – czym są i jakie jest ich zastosowanie

Do niedawna jeszcze rozszerzenie przestrzeni roboczej, magazynowej czy też garaży wiązało się z ogromnymi wydatkami, a także żmudnym załatwianiem spraw natury urzędowej. Sama rozbudowa trwała dłuższy czas, gdyż należało zamówić i dostarczyć na miejsce odpowiednie surowce. Proces murowania nowego obiektu też trwał długo. Dzisiaj natomiast, dzięki prostemu, acz bardzo praktycznemu rozwiązaniu, jakim są hale namiotowe, każda rozbudowa firmy, niezależnie od branży, może zająć dosłownie kilka dni (w zależności, czy taki obiekt montowany jest jako tymczasowy, czy też stały).

Hale namiotowe to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla przedsiębiorców potrzebujących zabezpieczenia miejsca produkcji, magazynowanych produktów czy też maszyn, ale też dla firm eventowych, ośrodków imprezowych czy instytucji publicznych.

Czemu to rozwiązanie cieszy się tak dużym powodzeniem? Poznajmy je bliżej.Oświetlenie hali namiotowej

Czym są hale namiotowe i z czego są wykonane?

Definiując to pojęcie, mamy na myśli trwałe, całoroczne obiekty, które w rozumieniu prawa są budowlami (czyli nie budynkami lub obiektami małej architektury), stanowiącymi całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami technicznymi i zamontowanymi urządzeniami. Wynika to z faktu, że hale namiotowe w rozumieniu prawa są obiektami tymczasowymi.

W praktyce jest to obiekt z najczęściej aluminiowym lub stalowym szkieletem, do którego zadaszenia wykorzystuje się wysokojakościowy materiał PCV, odporny na negatywne efekty różnych zjawisk atmosferycznych, promieniowanie UV, a także wiele innych czynników. Natomiast ściany najczęściej wykonuje się z trzech rodzajów poszyć – trwałej plandeki, blachy trapezowej lub płyt warstwowych, charakteryzujących się najwyższą izolacją termiczną. Taki panel wykonany jest najczęściej z dwóch okryć z blachy trapezowej, natomiast rdzeniem jest zazwyczaj pianka poliuretanowa lub styropian.

Hale namiotowe mogą wymagać dostosowania podstawy. Choć nie jest to obiekt związany trwale z gruntem, to podłoże, mające być podstawą budowli, powinno być odpowiednio wypoziomowane, a także posiadać sprawne odprowadzenie wody.

Do hal namiotowych można stosować również szereg różnych elementów wyposażenia jak na przykład podesty sceniczne, podsufitki, drzwi, a także nagrzewnice, gwarantujące odpowiednie ciepło wewnątrz pomieszczenia.

Jakie jest zastosowanie hal namiotowych?

Ten rodzaj budowli charakteryzuje się dużą uniwersalnością. Wszystko bowiem zależy od rodzaju hali namiotowej.

Te ze ścianami z plandeki najczęściej wykorzystywane są przez firmy eventowe, a także ośrodki imprezowe. Dzięki szerokiej możliwości konfiguracji – zarówno jeśli chodzi o kształt, jak i wielkość hali, może z powodzeniem być dostosowywana do różnej ilości osób, które będą przebywać pod takim zadaszeniem.

Hale z blachy trapezowej natomiast, jako te bardziej odporne na różne czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, cieszą się dużą popularnością w firmach, które potrzebują przestrzeni magazynowej na produkty, które wymagają jedynie osłonięcia przed opadami i wiatrem. Są też świetnym rozwiązaniem, jeśli potrzebny jest garaż na maszyny rolnicze lub pojazdy dostawcze.

Najszersze możliwości jednak oferuje hala z okryciem wykonanym z warstwowej płyty izolacyjnej. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym obiekt taki może stać się halą produkcyjną, w której wymagane są jednolite warunki termiczne, magazynem, chroniącym produkty wrażliwe na skoki temperatur i wilgoć, a także przyszkolną halą sportową.

Dlatego też w przypadku chęci budowy hali namiotowej, warto skonsultować się z profesjonalistą, który dobierze idealne rozwiązanie do określonych wymogów.

edgedoll.com